STATUT FUNDACJI POSTAĆ PATRONA PARK MINIATUR,
MINI ZOO
WŁADZE FUNDACJI
Historia ochrony zabytków
Projekt budowy Żywego skansenu
Historyczne Zakopane
Przyroda w skansenie
Ekologiczne produkty Skansenu
Pamiątki ręcznie robione
Programy wycieczek górskich
Fundacja SKANSEN poleca miejsca zaprzyjaznione
Klub Przyjaciół Fundacji
Wspomóż fundację
Sprawozdania z działalności
Bieżące wydarzenia
Zapraszamy do Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Włoskiej
Tatrzańskie Impresje
Już wkrótce będzie można skorzystac: "Pobierz filmy"
Platforma studencka
"Park miniatur w Zakopanem"- w budowie
Zapowiedzi: Kolejką wśród zabytków Zakopanego i Podhala
Turystyczny program Fundacji SKANSEN
Polecamy
KONTAKT
Znajdujesz się wStrona głównaPlatforma studencka3. Licencjaty, magisteria i doktoraty wykonane na zlecenie i potrzeby fundacji

Licencjaty, magisteria i doktoraty wykonane na zlecenie i potrzeby fundacji

PODHALAŃSKI  PARK  ETNOGRAFICZNY
Instytut Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej

Promotor pracy:
dr hab. inż. arch. Krystyna Dąbrowska Budziło, prof. PK
Recenzent: dr hab. inż. arch. Zbigniew Myczkowski, prof. PK

Praca magisterska: Ewa Jońska, Maciej Ślimak
(obrona w 2009 roku)

1. KONTEKST PRZESTRZENNY – LOKALIZACJA

W sposób graficzny określono położenie terenu projektowanego Podhalańskiego Parku Etnograficznego.  W/w obszar leży, w południowej części Polski,  w województwie małopolskim, w Tatrach Zachodnich. Ściślej ujmując w powiecie Tatrzańskim, w gminie Kościelisko, wieś Witów. Jest to obszar zlokalizowany:
- we wschodniej części gruntów należących do wsi Witów, z dala od jej centrum
- u wylotu doliny Lejowej
- w bezpośrednim sąsiedztwie Tatrzańskiego Parku Narodowego
- nad Kirową Wodą
- po wschodniej stronie drogi krajowej Zakopane – Czarny Dunajec

Atrakcyjność terenu jest szczególnie wyjątkowa ze względu na bliskość dwóch niezmiernie popularnych i atrakcyjnych krajobrazowo i turystycznie dolin, a mianowicie: Doliny Chochołowskiej i Kościeliskiej – jednych z najczęściej uczęszczanych szlaków turystycznych w Tatrach.

Teren przeznaczony dla projektowanego PPE stanowi łatwą dostępność komunikacyjną w związku z  bezpośrednim położeniem przy drodze krajowej 958.  Dodatkowy pozytywny atut stanowi bliskość słowackiej granicy, a co się z tym wiąże, możliwość korzystania z atrakcji naszych południowych sąsiadów jak np. rehabilitacyjno – rekreacyjny kompleks kąpielowy w Orawicach.

Omawiany obszar projektowy położony jest na wysokości 995 – 1080 m. n.p.m., co w bardzo czytelny graficznie  sposób przedstawiono również na planszy nr 1. Powyższe opracowanie wykonano na podstawie następujących map:
- Podkład geodezyjny Witów M-34-100-B-a-2
- Kiry M-34-100-B-a-4

2. ANALIZA PANORAMICZNO – WIDOKOWA

Stanowi studium badawcze analizy krajobrazowej terenu, na którym powstanie projektowany Podtatrzański Park Narodowy. Na podstawie sporządzonej dokumentacji fotograficznej opracowano 12 panoram widokowych. Doskonale obrazują one malowniczy, niezmiernie bogaty widokowo teren. Główny atut krajobrazowy stanowi tu przepiękna, otwarta panorama Tatr Zachodnich. Swoje uroki obnażają przed nami m. in.:
Od południa:
- Kominiarski Wierch (1829 m. n.p.m.)
- Pośrednia Kopka (1305 m. n.p.m.)
- Skrajna Rosocha (1262 m. n.p.m.)
- Cisowa Turnia (1112 m. n.p.m.)
- Klinowa Czuba (1246 m. n.p.m.)
- Przednia Kopka ( 1113 m. n.p.m.)
Od zachodu zachwycają swym urokiem m.in. Zdychałówka, Hawryłówka a od wschodu Obrochtówka (907, 5 m. n.p.m.) i Groń (922,6 m. n.p.m.).

Na zdjęciu lotniczym w bardzo czytelny sposób zobrazowano położenie poszczególnych, najistotniejszych szczytów a na głównej mapie planszy zaznaczono miejsca wykonania kolejnych panoram oraz kierunki ich widoków.
Dzięki odpowiedniej obróbce graficznej zamieszczonych zdjęć uzyskano ciekawy efekt sepii stanowiący efektowną percepcje wizualną dla odbiorcy.

PRACA  MAGISTERSKA  SANDRY  CZAPIŃSKIEJ
(obrona w 2007 roku)

Politechnika Krakowska Wydział Architektura i Urbanistyka. Instytut Historii Architektury i Konserwacji Zabytków. Zakład Architektury XIX i XX wieku oraz Modernizacji i Rekonstrukcji Zabytków

Promotor:
dr hab. inż. arch. Zbigniew Białkiewicz, prof. PK
Recenzent: prof. dr hab. inż. Arch. Wojciech Buliński

 REWALORYZACJA  TERENÓW  DAWNEGO  ZAKŁADU  WODOLECZNICZEGO  DR  ANDRZEJA  CHRAMCA 
W  ZAKOPANEM. ADAPTACJA xix-WIECZNEJ  WILLI  „POD  MATKĄ  BOSKĄ”  NA  PRYWATNĄ  KLINIKĘ  GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZĄ.

Willa „Pod Matką Boską”, fot. Marian Matusiak

 

 


PEŁNY  TEKST  PRACY  Z  RYSUNKAMI  DOSTĘPNY  JEST  W  BIBLIOTECE  FUNDACJI  SKANSEN

 

PRACA  MAGISTERSKA  AGNIESZKI  RUSNAK
(obrona w 2006 roku)

Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
Wydział Architektury

 

KARCZMA  STARE KOŚCIELISKA
ODBUDOWA I ADAPTACJA DO CELÓW EKSPOZYCYJNYCH
MUZEUM HISTORII GÓRNICTWA I HUTNICTWA TATRZAŃSKIEGO

PROJEKT DYPLOMOWY WYKONAŁA:
Agnieszka Rusnak

promotor:
dr hab. inż. arch. prof. PK Zbigniew Białkiewicz

recenzent:
prof. dr hab. inż. arch. Kazimierz Kuśnierz

Autorka pracy dyplomowej, Agnieszka Rusnak, w towarzystwie organizatora dyplomowego pomysłu, Mariana Matusiaka, W 2007 roku.

O ścianie nagiej, szarej, stromej,
spiętrzone wkoło skał rozłomy
w świetlnych zasnęły mgłach.

(Kazimierz Przerwa-Tetmajer)

 

Karczma w Starych Kościeliskach

Wszyscy znamy Tatry i Zakopane, prawie każdy był tutaj by odpocząć i nacieszyć się pięknem naszych polskich gór. Ale czy znamy historię tego miejsca?
Stanisław Witkiewicz świadomie stworzył mit Tatr, jako miejsca niezwykłych doznań, zamieszkanego przez heroiczny błyskotliwy lud – górali podhalańskich. Zainteresowanie Zakopanem i Tatrami powstawało już od dłuższego czasu, lecz dopiero Witkiewicz nadał im znaczeniem jakiego nie ma żadem europejski kurort, ani żadne inne góry. Pisarz i malarz wykreował mit tatrzański, któremu nadawał rangę patriotycznego czynu, stworzył styl, dziś znany każdemu, wszędzie rozpoznawalny i obecnie często naśladowany. Witkiewicz nieustannie podkreślał, że jego sztuka jest tylko „rozwinięciem” tego co „ludowe”, że jest „wprowadzeniem do życia na wyższym poziomie ludzkich potrzeb, architektury, która [...] ginęła, jak giną w ciągu wieków wszelkie inne formy cywilizacji”1.
Jednak czy wiemy jak Zakopane i region podhalański wyglądał przed przyjazdem Witkiewicza? Na pewno bardziej regionalne, ludowe
i podhalańskie, niż to, które znamy teraz, choć nie pozbawione wpływów zewnętrznych. Ludność, która napływała do tego regionu przynosiła ze sobą swoje rozwiązania, zdobnictwo, architekturę.  Przytoczyć tu można chociażby przykład pensjonatu Poraj  przy Krupówkach, który daleki od góralszczyzny wpisał się w architekturę miasta. Zbudowany w 1887, przywodzi na myśl budownictwo i zdobnictwo szwajcarskie, wprost z alpejskich kurortów.
Wcześniejszy okres przedstawia jednak Karczma z Doliny Kościeliskiej. Był to pierwszy w Tatrach polskich w pełni zagospodarowany obiekt, który obsługiwał przybywających w Tatry turystów, choć powstanie swoje zawdzięcza osadzie górniczo – hutniczej. Prosty w rzucie i konstrukcji, bez zbędnych zdobień, formę swoją wziął prawdopodobnie z regionów Bawarii, skąd do pracy w tutejszych kopalniach sprowadzani byli dawni gwarkowie.
Dzisiaj o dawnej funkcji i czasach świetności polany Stare Kościeliska mało kto pamięta, a celem tej pracy niech będzie przypomnienie historii tego miejsca i ludzi z nim związanymi.
Uważamy za konieczne uświadomienie dzisiejszym wędrowcom funkcji jaką pełniły Tatry, konieczne jest nie tylko obcowanie turystów z przyrodą
pięknem gór, ale też z ich historią. Proponujemy odbudowę dawnej karczmy
w podhalańskim skansenie, by turyści mogli się tu zatrzymać na ciepłą herbatę oraz skosztować regionalnego jadła... a karczma niech sama opowie im historię srebrnych gór, gwarków, hamrów, młynów i pieców hutniczych,
a także pierwszych turystów oczarowanych pięknem Tatr.

Agnieszka Rusnak
Marian Matusiak


1 S. Witkiewicz, Styl zakopiański – Ciesielstwo, Pisma Tatrzańskie, Kraków 1963, t. I, s.325.

  do góry
Wykonanie Kompleksowa opieka it, projektowanie serwisów www, hosting, domeny, bannery reklamowe, poligrafia Prawa autorskie © 2008-2019 Zakopiańska Fundacja Narodowa SKANSEN